Kokosová múka

august

5

0 komentárov

Kokosová múka sa teší rastúcej popularite u množstva ľudí, vďaka výživovým hodnotám a lahodnej chuti. Má vysoký obsah vlákniny, bielkovín a zdravých tukov.

Nízky obsah cukru a málo kalórií, robí kokosovú múku ľahko stráviteľnou. Je veľmi vhodnou alternatívou pre diabetikov, pretože ma nízky GI.

Kokosová múka je vyrobená z vysušenej kokosovej dužiny.

Kokosová múka má vysoký obsah zdravých nasýtených mastných kyselín, so stredne dlhým reťazcom (MCFA). Tie sú zásobárňou energie pre ľudský organizmus a pomáhajú k zdravému metabolizmu.

Štúdie ukazujú, že konzumáciou potravín obsahujúcich kokosovú múku, môžeme znížiť celkový glykemický index skonzumovaných potravín a tým ustáliť hladinu cukru v krvi.

To znamená, že kokosová múka má priaznivý vplyv pre ľudí trpiacich diabetom a aj tých, ktorí sa snažia dosiahnuť vytúženú hmotnosť.

 

Kokosová múka a varenie

Kokosová múka absorbuje viac vody, než mandľová a tým robí cesto hustejšie. Niektoré tradičné recepty by mohli byť po jej použití suchšie a drobivejšie.

Pri pečení z kokosovej múky, je najlepší výsledok vtedy, ak použijete rovnaký pomer tekutín a múky; to znamená, že ak by ste použili 2 polievkové lyžice kokosovej múky je potrebné použiť 2 polievkové lyžice vody.

Voda sa bude počas pečenia pomaly vstrebávať a koláč nebude veľmi suchý a drobivý. Môže byť použitá ako v slaných tak aj v sladkých receptoch. Nie je sladká a má miernu kokosovú vôňu, ktorú ak spojíte s inými ingredienciami vôbec nespozorujete.

Konzistencia kokosovej múky je ľahká a vzdušná. Pri varení je náchylná na vytváranie hrudiek, preto je ju lepšie premiešať vidličkou.

Kokosová múka sa veľmi dobre kombinuje s ďalšími múkami. Aby ste pri pečení získali dobrý finálny výsledok nebojte sa použiť vajce.

Môže byť použitá samostatne na zahustenie polievok a dusených pokrmov, alebo pri obaľovaní namiesto strúhanky.

Najlepšie výsledky pri pečení s kokosovou múkou dosiahnete vtedy, keď bude tvoriť 20% z celkového množstva použitej múky.

To znamená, že ak pečiete z mandľovej múky, alebo špaldovej, môžete nahradiť 20% kokosovej múky. Tým pridáte do koláča viac vlákniny a zdravých tukov. Nesmiete však zabudnúť, že je potrebné pridať väčšie množstvo tekutín.

 

Ako použiť kokosovú múku v slaných receptoch

Na obaľovanie mäsa alebo zeleniny môžete použiť kokosovú múku namiesto strúhanky ( veľmi dobrá alternatíva v prípade alergie na orechy).

Ak zmiešate kokosovú múku s vajíčkami, vznikne vám vysoko-proteínová omeleta. Pri zahustení polievok a omáčok, ak nechcete použiť mlieko alebo rafinovanú múku.

 

Skladovanie kokosovej múky

Kokosová múka obvykle neobsahuje žiadne siričitany ani konzervačné látky. Stačí, ak ju uložíte na chladné a suché miesto v uzavretej nádobe.

Ak by ste chceli predĺžiť jej trvanlivosť, jednoducho len vložte kokosovú múku do vzduchotesnej nádoby a nechajte v chladničke alebo v mrazničke.

 

Jednoduché mafiny z kokosovej múky [recept]

12 kusov

Rúru si predhrejeme na 180 stupňov. V jednej mise si zmiešame všetky suché ingrediencie. V druhej mise si zmiešame vajíčka, kokosový olej, med a vanilku. Do tekutých ingrediencií vmiešavame suché ingrediencie.

Necháme postáť 3-5 minút, aby kokosová múka dostatočne absorbovala tekutiny. Do formy na mufiny vložíme papierové košíky a plníme do ¾ . Pečieme 20-30 minút.

 

Čokoládové brownies z kokosovej múky [recept]

Rúru si predhrejeme na 180 stupňov. Štvorcovú formu vo veľkosti 15×15 cm si vymastíme, alebo vyložíme papierom na pečenie.

Všetky ingrediencie vymiešame do hladkého cesta a vylejeme do formy. Pečieme 20 minút.

O autorovi, Marián Bujdoš

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

5% zľava

na prvý nákup